Μάθετε Ιαπωνικά!

Η Ιαπωνία νίκησε την Ισπανία και προκρίθηκε στους «16» του Μουντιάλ 2022

Για δεύτερη δυνεχόμενη διοργάνωση η Ιαπωνία προκρίθηκε στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Οι Μπλε Σαμουράι, όπως αποκαλούνται οι παίκτες της Εθνικής ομάδας, έκαναν πάλι την έκπληξη νικώντας την πρώην παγκόσμια πρωταθλήτρια (2010) με 2-1, νίκη που τους ανέβασε στην κορυφή του 5ου ομίλου και τους έστειλε στα νοκ άουτ του Μουντιάλ 2022. Στον πρώτο της αγώνα στο Κατάρ η Ιαπωνία είχε σημειώσει ακόμα μια ιστορική νίκη με το ίδιο σκορ επί της Γερμανίας.

Οι Ισπανοί προηγήθηκαν στο 1ο ημίχρονο με το γκολ του Άλβαρο Μοράτα όμως λίγο μετά το ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου και μέσα σε 4 μόλις λεπτά οι Ιάπωνες με το γκολ του Ρίτσου Ντόαν στο 48′ και του Άο Τανάκα στο 51′ πέρασαν μπροστά και με μια υποδειγματική άμυνα κράτησαν το σκορ μέχρι το τέλος του αγώνα και πανηγύρισαν την πρόκριση.

Η ηττημένη του αγώνα, Ισπανία, προκρίθηκε και αυτή στην επόμενη φάση ενώ η Γερμανία παρά τη νίκη της επί της Κόστα Ρίκα με 4-2 αποκλείστηκε και αποχαιρετά το Μουντιάλ του Κατάρ.

Ο επόμενος αγώνας της Ιαπωνίας είναι με αντίπαλο την Κροατία, τη Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου (17:00 ώρα Ελλάδας) στο Στάδιο Αλ-Ζανούμπ στην πόλη Αλ Γουακρά.

Να σημειώσουμε ότι στο Κατάρ η Ιαπωνία είχε κατακτήσει το 2011 το Ασιατικό Κύπελλο. Στον τελικό που είχε διεξαχθεί στο Διεθνές Στάδιο Καλίφα της Ντόχα – το ίδιο στάδιο που οι Μπλε Σαμουράι κέρδισαν την πρόκριση στο Μουντιάλ του 2022 – είχαν νικήσει την εθνική ομάδα της Αυστραλίας με 1-0 και στέφθηκαν πρωταθλητές Ασίας.